SORULAR CEVAPLAR
1-  Ekranda gördüğüm ürünü nasıl alıcağım? Hemen merkezimize telefon edip stok bilgisini konfirme edin daha sonra ya elden yada banka hesabına ücreti yatırın ve bizi arayın.
2-  Merkezinize gelemiyorum ürünü bana yollayabilirmisiniz ? Evet. Banka hesabına ücreti yatırdıktan sonra merkezimizi arayorsunuz. Kargo adresinizi veriyorsunuz. Kargolar hergün saat 17:30'de çıkıyor. 
Anlaşmalı kargo şiketiyle Türkiyenin her yerine 24 saatte ulaşıyor.
3- Aldığım ürün arızalı çıkarsa ne yapacağım ?
24 Saat Kuralı Nedir?

24 saat içinde bize iade ediyorsunuz.ücretinizi geri alıyorsunuz.
Tabi aldığınız şekilde getirmeniz gerekli
Satış koşullarımız
4- Yeni ürün almak istiyorum. Elimdekini alır fiyattan düşermisiniz ? Evet.
5-  Aradığım ürün elinizde şuanda yok. Gelince beni ararmısınız? İşlerimizin yoğunluğunda dolayı aksamalar olduğundan ne yazıkki arayamıyoruz.
6-  Elimdeki ürünleri size satmak istiyorum.
Ne yapmam gerekli ?
Bize ürünü hemen getirin yada yollayın.Alış faturanızı kaybettiyseniz burada satış sözleşmesi yapıyoruz. Ürün hemen test ediliyor.Paranızı alıp gidiyorsunuz.
 Fiyatmatik       Alım Koşullarımız      Satış Sözleşmesi
7-  Alış fiyat listenizi inceledim. Alış fiyatlarınız bana uymuyor size ben bir teklif yapabilirmiyim ? Evet. Teklif etmekten bir zarar çıkmaz. En iyisi bize bir form yollayın. Teklif formu
8-  Anakartım bozuldu. Tamir ediyorumusunuz ? Evet. Merkezimize yollayın. Halledelim. Diğer_teknik_Servis_hizmetlerimiz.
9-  Adresiniz nedir? Tarif edermisiniz? Yerimiz çok basit. Kadıköy Yazıcıoğlu işhanının karşısında Silicony Alışveriş Merkezi 4.Kat (Gold Bilgisayarın mağazasının olduğu bina) Detaylı Bilgi
10- Elinizde olan bir ürünü almak istiyorum ama şimdi gelemiyorum ve ücretinide gönderemiyorum. Bana bu ürünü ayırabilirmisiniz?  Hayır. Ayırma hizmetimiz ne yazık ki yok.Ürünü ilk gelen yada ücretini ilk yollayan alıyor.